© 2012
Złoty Środek Poezji
kontakt
Kutnowski Dom Kultury ul. Żółkiewskiego 4 99-302 Kutno
24 254 21 37, zlotysrodek@kdk.net.pl
organizator:
mecenat w latach 2005-2011 i 2013 :
patroni medialni dotychczasowych edycji Festiwalu :
Prezydent
Miasta Kutno
Stowarzyszenie
Pisarzy Polskich
patronat
honorowy:
XIV FESTIWAL ZŁOTY ŚRODEK POEZJI JUŻ W KWIETNIU W KUTNIE
Koncerty Voo Voo i Pablopavo, spotkania poetyckie z Marcinem Świetlickim, Genowefą Jakubowską -Fijałkowską oraz z laureatami konkursu na najlepszy debiutancki tom poetycki 2017 roku, spektakl „Wąwóz snów” odbywający się w zupełnej ciemności czy warsztaty poetyckie dla młodzieży „Awangarda, czyli wieczne eksperymentowanie” - to tylko kilka propozycji XIV Festiwalu Złoty Środek Poezji, który odbędzie się w Kutnie w połowie kwietnia.
Złoty Środek Poezji to festiwal poetycki, z kilkunastoletnią tradycją. Jego pierwsza edycja odbyła się w Kutnie w 2005 roku, z inicjatywy Artura Fryza, a wszystkie kolejne wytrwale zapewniały sobie miejsce pośród najlepszych festiwali poetyckich w kraju.
KONKURSY POETYCKIE
Festiwalowi towarzyszą dwa stałe konkursy poetyckie. O pierwszym i najważniejszym z nich, tj. Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku poprzedniego, prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, podczas zeszłorocznej edycji konkursu powiedział, że jest to obecnie największy tego typu konkurs w Polsce.
W tegorocznej edycji na konkurs nadesłano aż 59 debiutanckich książek. W jury konkursu, tak jak w roku ubiegłym, zasiadają prof. Piotr Śliwiński, dr Jakub Kornhauser oraz Adam Wiedemann.
Drugi konkurs niezmiennie towarzyszący festiwalowi, czyli Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, na który każdego roku przybywają poeci z najodleglejszych zakątków Polski, odbędzie się w tym roku już po raz dwunasty.
DEBATA POETYCKA
Festiwal zainicjuje debata poetycka „Rozważania o problemie narodu. Co dzisiaj powiedziałby nam Herbert?” w Łódzkim Domu Kultury, który jest współorganizatorem festiwalu. Tym razem uczestnicy debaty spróbują odpowiedzieć na pytanie o aktualność wierszy Herberta, ich patriotyzm, sens politycznych i estetycznych diagnoz. W dyskusji udział wezmą m. in. Przemysław Owczarek (poeta, antropolog kultury, dyrektor Domu Literatury w Łodzi), Przemysław Dakowicz (poeta, wykładowca UŁ), Marek Migalski (politolog,doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki, autor powieści "Wielki finał") oraz Piotr Grobliński (poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny).
KONCERTY
Wszystkie kolejne wydarzenia odbędą się już w Kutnie. Rozpoczniemy w Kutnowskim Domu Kultury, koncertem legendy polskiego rocka, zespołu Voo Voo, który zagra dla nas przede wszystkim materiał ze swojej najnowszej płyty „7”.
Drugim koncertem, odbywającym się w ramach festiwalu, będzie koncert Pablopavo - mistrza tekstowo-muzycznej bezpretensjonalności oraz długich i skomplikowanych partii wokalnych opartych na freestyle'u oraz towarzyszącego mu zespołu Ludziki. Pablopavo (Paweł Sołtys) to Laureat Paszportu Polityki w roku 2014 w kategorii Muzyka popularna. W roku 2017 nominowany do tej samej nagrody, w kategorii Literatura za zbiór opowiadań "Mikrotyki".
SPOTKANIA AUTORSKIE
W ramach festiwalu odbędą się trzy spotkania poetyckie. W CTMiT gościć będziemy poetkę z Mikołowa Genowefę Jakubowską-Fijałkowską, której tom „Paraliż przysenny” znalazł się w ścisłej czołówce książek nominowanych do nagrody Nike 2017. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska gościła już w Kutnie, w 2010 roku. Efektem tego pobytu jest kilka wierszy z motywem kutnowskim. Spotkanie z poetką poprowadzi Grażyna Baranowska.
Kolejnymi gośćmi festiwalu będą Marcin Świetlicki, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych i Rafał Księżyk, mistrz wywiadu rzeki, autorzy książki „Nieprzysiadalność. Marcin Świetlicki-Autobiografia”. Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu. W jego opowieściach pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy "Tygodnika Powszechnego", malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat. Spotkanie poprowadzi Ola Kołodziejek
Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy także na spotkanie z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2017 roku. Tak jak w ubiegłym roku, poprowadzi je prof. Piotr Śliwiński.
WARSZTATY Z POEZJI AWANGARDOWEJ DLA MŁODZIEŻY
Na warsztaty „Awangarda, czyli wieczne eksperymentowanie” zapraszamy młodzież ostatnich klas szkół średnich. Poprowadzi je Jakub Kornhauser, doktor nauk humanistycznych, autor poematów prozą, opowiadań oraz tomów poetyckich (m. in. nagrodzonego Nagrodą Wisławy Szymborskiej tomu „Drożdżownia”) i... surrealista na rowerze. Na warsztatach zajmiemy się najbardziej nietypowymi i zbijającymi z pantałyku przykładami tekstów literackich, które wcale nie chcą być literaturą, a także pracami wizualnymi, które literaturą być chcą.
Jak czytać tekst, w którym nie ma ani jednej litery? Co robić z wierszem, który jest kamieniem albo fortepianem? Co począć z wierszami-akcjami w przestrzeni? No - i czy musimy znaleźć odpowiedzi na te pytania?
SPEKTAKL INTERMEDIALNY
Tegoroczny festiwal zamkniemy spektaklem intermedialnym wrocławskiego Stowarzyszenia Rita Baum. „Czytanie w ciemnościach” to cykl słuchowisk intermedialnych, opartych na wybranych tekstach literackich, które odbywają się w całkowitej ciemności lub w mroku, a więc działającą na inne zmysły niż wzrok. Ideą przewodnią cyklu jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Słowom czytanym na żywo przez aktorów towarzyszy muzyka, a widz słucha („ogląda”) przedstawienia w zupełnej ciemności.
Ciemność, w której odbywają się spektakle jest także istotna ze względu na skierowanie przedsięwzięcia do osób niewidomych i niedowidzących-spektakl jest bowiem zaaranżowany w taki sposób, by mógł być w pełni odebrany bez udziału wzroku.
W ciemności buduje się wspólnota pomiędzy tymi, którzy widzą, i tymi, którzy są niewidomi; nic wtedy nas wszystkich nie odróżnia.
W Kutnie usłyszymy/ zobaczymy spektakl „Wąwóz snów”na podstawie wierszy Ewy Sonnenberg, poetki nazywanej „Demarczyk polskiej poezji”.
Szanowni Państwo,
Oto alfabetyczna lista wszystkich osób, które zgłosiły swój wiersz do udziału w XII Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca.
W takiej kolejności będziecie też Państwo odczytywać swój wiersz podczas konkursu.
Konkurs odbędzie się 15 kwietnia, w Kutnie, w Centrum Teatru Muzyki i Tańca, na ul Teatralnej 1. Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Rejestracja czynna od godziny 9.00.
Konkurs zakończy się około godz. 13.00, wyniki podamy około godz. 14.00 – 14.30.
W jury tegorocznej edycji zasiadają:
Adam Wiedemann – przewodniczący jury
Grażyna Baranowska
Marek Czuku
BARTCZAK PATRYCJA
BORKOWSKI ANTONII
BOROWIEC MAŁGORZATA
BUCHALSKA ANNA
CHUDOWOLSKA KLAUDIA
CIEĆ WŁODZIMIERZ
CIEŚLAK ALEKSANDRA
CWALIŃSKI BARTOSZ
CZASAK ANDREA PATRYCJA
CZYŻEWSKI REMIGIUSZ
DWOJNYCH ANNA
FABISIEWICZ KATARZYNA
GAWLAS MACIEJ
GÓRZKOWSKA IZABELA
ILCZUK BARTŁOMIEJ
JABŁOŃSKA WERONIKA
JAŚMIN WERONIKA
KANIA ROBERT
KATAFONI JOLANTA
KĘDZIA OLGA
KIEREPKA ALEKSANDRA
KLAMA PAULINA
KLESZCZ KRZYSZTOF
KORONA JERZY
KORONA ANNA LUCYNA
KORZENIOWSKI ADAM
KOZŁOWSKI MAREK
KRASIŃSKI TOMASZ
KRAWCZYK HUBERT
KRÓLIKOWSKI MARCIN'
KRUSZYNA NATALIA
KRYNICA KAMIL
KRZYŻANIAK ALEKSANDRA
KUCIEL EWA
KULIK IRENA
LECKO MAREK
LEWICKA KLUCZNIK DOMINIKA
ŁAPOT ALEKSANDRA
ŁĄCKA URSZULA
ŁOŃSKA AGATA
MAJEWICZ ROBERT
MAKSIMCZUK CEZARY
MAŁEK DARIUSZ
MARTWICKI KRZYSZTOF
MARZEC AGATA
MICHALSKA JOLANTA
MILLER PAULINA
MROZEK MONIKA
MUTZ STANISŁAW
NAWROCKA ANNA]
NOWAK DAMIAN
NYGA PIOTR
OKONOWICZ HUBERT
OLCZYK JULITA
OLEJNIK DAWID
PABISIAK VIOLETTA
PAŁCZYŃSKI MATEUSZ
PERCZAK PAULINA BASIA
POLON ROKSANA
PRZEWOREK DOROTA
ROLL WIKTOR
SALUK ANDŻELIKA
SEKUŁA ALEKSANDRA
SIKORA URSZULA
SKOTNICZNY MARCIN
SOBCZYK ANNA
SOBIERAJ ANNA
SOLBERG EMILIA
SOŁOWIEJ HRYNIEWIECKA DOMINIKA
SOŚ MAŁGORZATA
SOWA ADRIAN
STACHA ZOFIA
STECIUK ANITA
STĘPNIAK MARTA
SYGOWSKA GRAŻYNA
SZTELAK MARCIN
SZYSZKO ADAM
SZYSZKOWSKA NATALIA
TARASEK BEATA
TERLECKA KATARZYNA
WESOŁOWSKA AGATA
WINKLER ANNA
WIŚNIEWSKA ELŻBIETA
WOJCIECHOWSKA PAULINA
ZAREMBA PAWEŁ
ZYCH BARTOSZ
DRODZY POECI,
SZANOWNI WYDAWCY,
przedstawiamy wyniki XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza, na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2017.
Spośród 59. nadesłanych do konkursu książek, jury w składzie:
prof. dr hab. Piotr Śliwiński
Adam Wiedemann
dr Jakub Kornhauser
postanowiło przyznać następujące nagrody:
2 miejsce:
Beata Głowacka za tom „ikonostas” (Norbertinum, Lublin 2017)
Nagroda w wysokości 3000 zł
1 miejsce:
Katarzyna Michalczak za tom „Pamięć przyjęć” (Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2017)
Nagroda w wysokości 5000 zł
3 miejsce – ex aequo:
Marcin Mokry za tom „czytanie. Pisma” ( Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2017)
Paweł Krzaczkowski za tom „Wstęgi Mobiusa” (Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum”, Wrocław 2017)
Nagrody w wysokości 1300 zł
Wyróżnienia:
Maciej Topolski za tom „na koniec idą” (Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2017)
Marcin Niewirowicz za tom „dociekania strefy” (Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017
Nagrody w wysokości 700 zł
Gratulujemy:)
XII Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca/ 15 kwietnia 2018
Jury w składzie:
Adam Wiedemann - przewodniczący
Grażyna Baranowska
Marek Czuku
po wysłuchaniu 44 wierszy postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
1 miejsce (równorzędne) - w kwocie po 1000 zł
Roksana Polon za wiersz WYRAZY BLISKOZNACZNE
Marta Stępniak za wiersz KRZYK
2 miejsce (równorzędne) - w kwocie po 700 zł każde
Anna Nawrocka za wiersz MAMA, CZY TEN BÓG NAS ROZUMIE
Marcin Niewirowicz za wiersz KONTRAST
3 miejsce - w kwocie 400 zł
KACPER PŁUSA za wiersz AKT. POEMAT (PES)MISTYCZNY
4 równorzędne wyróżnienia w wysokości po 50 ł każde
Remigiusz Czyżewski za wiersz MOJE WESTERPLATTE
Aleksandra Krzyżaniak za wiersz ART.8 ust 1
Aleksandra Łapot za wiersz PRZEJŚCIE
Mateusz Pałczyński za wiersz PO DRUGIEJ STRONIE SAMOTNOŚCI