© 2012

Złoty Środek Poezji

kontakt

Kutnowski Dom Kultury ul. Żółkiewskiego 4  99-302 Kutno

24 254 21 37, zlotysrodek@kdk.net.pl

organizator:

 

 

 

mecenat w latach 2005-2011 i 2013 :

patroni medialni dotychczasowych edycji Festiwalu :

Prezydent

Miasta Kutno

facebook

Stowarzyszenie

Pisarzy Polskich

patronat

honorowy:

XIV FESTIWAL ZŁOTY ŚRODEK POEZJI JUŻ W KWIETNIU W KUTNIE

 

Koncerty Voo Voo i Pablopavo, spotkania poetyckie z Marcinem Świetlickim, Genowefą Jakubowską -Fijałkowską oraz z laureatami  konkursu na najlepszy debiutancki tom poetycki 2017 roku, spektakl „Wąwóz snów” odbywający się w zupełnej ciemności czy warsztaty poetyckie dla młodzieży „Awangarda, czyli wieczne eksperymentowanie” - to tylko kilka propozycji XIV Festiwalu Złoty Środek Poezji, który odbędzie się w Kutnie w połowie kwietnia.

 

Złoty Środek Poezji to festiwal poetycki, z kilkunastoletnią tradycją. Jego pierwsza edycja odbyła się w Kutnie w 2005 roku, z inicjatywy Artura Fryza, a wszystkie kolejne wytrwale zapewniały sobie miejsce pośród najlepszych festiwali poetyckich w kraju.

 

KONKURSY POETYCKIE

Festiwalowi towarzyszą dwa stałe konkursy poetyckie. O pierwszym i najważniejszym z nich, tj. Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku poprzedniego, prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, podczas zeszłorocznej edycji konkursu powiedział, że jest to obecnie największy tego typu konkurs w Polsce.

W tegorocznej edycji na konkurs nadesłano aż 59 debiutanckich książek. W jury konkursu, tak jak w roku ubiegłym, zasiadają prof. Piotr Śliwiński, dr Jakub Kornhauser oraz Adam Wiedemann.

Drugi konkurs niezmiennie towarzyszący festiwalowi, czyli Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, na który każdego roku przybywają poeci z najodleglejszych zakątków Polski, odbędzie się w  tym roku już po raz dwunasty.

 

DEBATA POETYCKA

Festiwal zainicjuje debata poetycka „Rozważania o problemie narodu. Co dzisiaj powiedziałby nam Herbert?” w Łódzkim Domu Kultury, który jest współorganizatorem festiwalu. Tym razem uczestnicy debaty spróbują odpowiedzieć na pytanie o aktualność wierszy Herberta, ich patriotyzm, sens politycznych i estetycznych diagnoz. W dyskusji udział wezmą m. in. Przemysław Owczarek (poeta, antropolog kultury, dyrektor Domu Literatury w Łodzi), Przemysław Dakowicz (poeta, wykładowca UŁ), Marek Migalski (politolog,doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki, autor powieści  "Wielki finał")  oraz Piotr Grobliński (poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny).

 

 

KONCERTY

Wszystkie kolejne wydarzenia odbędą się już w Kutnie. Rozpoczniemy w Kutnowskim Domu Kultury, koncertem legendy polskiego rocka, zespołu Voo Voo, który zagra dla nas przede wszystkim materiał ze swojej najnowszej płyty „7”.

Drugim koncertem, odbywającym się w ramach festiwalu, będzie koncert Pablopavo - mistrza tekstowo-muzycznej bezpretensjonalności oraz  długich i skomplikowanych partii wokalnych opartych na freestyle'u oraz towarzyszącego mu zespołu Ludziki. Pablopavo (Paweł Sołtys) to Laureat Paszportu Polityki w roku 2014 w kategorii Muzyka popularna. W roku 2017 nominowany do tej samej nagrody, w kategorii Literatura za zbiór opowiadań "Mikrotyki".

 

SPOTKANIA AUTORSKIE

W ramach festiwalu odbędą się trzy spotkania poetyckie. W CTMiT gościć będziemy poetkę z Mikołowa Genowefę Jakubowską-Fijałkowską, której tom „Paraliż przysenny” znalazł się w ścisłej czołówce książek nominowanych do nagrody Nike 2017. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska gościła już w Kutnie, w 2010 roku. Efektem tego pobytu jest kilka wierszy z motywem kutnowskim. Spotkanie z poetką poprowadzi Grażyna Baranowska.

Kolejnymi gośćmi festiwalu będą Marcin Świetlicki, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych i Rafał Księżyk, mistrz wywiadu rzeki, autorzy książki „Nieprzysiadalność. Marcin Świetlicki-Autobiografia”. Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu. W jego opowieściach  pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy "Tygodnika Powszechnego", malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat. Spotkanie poprowadzi Ola Kołodziejek

Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy także na spotkanie z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2017 roku. Tak jak w ubiegłym roku, poprowadzi je prof. Piotr Śliwiński.

 

WARSZTATY Z POEZJI AWANGARDOWEJ DLA MŁODZIEŻY

Na warsztaty  „Awangarda, czyli wieczne eksperymentowanie” zapraszamy młodzież ostatnich klas szkół średnich. Poprowadzi je  Jakub Kornhauser, doktor nauk humanistycznych, autor poematów prozą, opowiadań oraz tomów poetyckich (m. in. nagrodzonego Nagrodą Wisławy Szymborskiej  tomu „Drożdżownia”) i... surrealista na rowerze. Na warsztatach zajmiemy się najbardziej nietypowymi i zbijającymi z pantałyku przykładami tekstów literackich, które wcale nie chcą być literaturą, a także pracami wizualnymi, które literaturą być chcą.

Jak czytać tekst, w którym nie ma ani jednej litery? Co robić z wierszem, który jest kamieniem albo fortepianem? Co począć z wierszami-akcjami w przestrzeni?  No - i czy musimy znaleźć odpowiedzi na te pytania?

 

SPEKTAKL INTERMEDIALNY

Tegoroczny festiwal zamkniemy spektaklem intermedialnym wrocławskiego Stowarzyszenia Rita Baum. „Czytanie w ciemnościach” to cykl słuchowisk intermedialnych, opartych na wybranych tekstach literackich, które odbywają się w całkowitej ciemności lub w mroku, a więc działającą na inne zmysły niż wzrok. Ideą przewodnią  cyklu jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Słowom czytanym na żywo przez aktorów towarzyszy muzyka, a widz słucha („ogląda”) przedstawienia w zupełnej ciemności.

Ciemność, w której odbywają się spektakle jest także istotna ze względu na skierowanie przedsięwzięcia do osób niewidomych i niedowidzących-spektakl jest bowiem zaaranżowany w taki sposób, by mógł być w pełni odebrany bez udziału wzroku.

W ciemności buduje się wspólnota pomiędzy tymi, którzy widzą, i tymi, którzy są niewidomi; nic wtedy nas wszystkich nie odróżnia.

W Kutnie usłyszymy/ zobaczymy spektakl  „Wąwóz snów”na podstawie wierszy Ewy Sonnenberg, poetki nazywanej „Demarczyk polskiej poezji”.

Szanowni Państwo,

Oto alfabetyczna lista wszystkich osób, które zgłosiły swój wiersz do udziału w XII Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca.

W takiej kolejności będziecie też Państwo odczytywać swój wiersz podczas konkursu.

 

Konkurs odbędzie się 15 kwietnia, w Kutnie, w Centrum Teatru Muzyki i Tańca, na ul Teatralnej 1. Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Rejestracja czynna od godziny 9.00.

 

Konkurs zakończy się około godz. 13.00, wyniki podamy około godz. 14.00 – 14.30.

 

W jury tegorocznej edycji zasiadają:

Adam Wiedemann – przewodniczący jury

Grażyna Baranowska

Marek Czuku

BARTCZAK PATRYCJA

BORKOWSKI  ANTONII

BOROWIEC MAŁGORZATA

BUCHALSKA ANNA

CHUDOWOLSKA KLAUDIA

CIEĆ WŁODZIMIERZ

CIEŚLAK ALEKSANDRA

CWALIŃSKI BARTOSZ

CZASAK ANDREA PATRYCJA

CZYŻEWSKI REMIGIUSZ

DWOJNYCH ANNA

FABISIEWICZ KATARZYNA

GAWLAS MACIEJ

GÓRZKOWSKA IZABELA

ILCZUK BARTŁOMIEJ

JABŁOŃSKA WERONIKA

JAŚMIN WERONIKA

KANIA ROBERT

KATAFONI JOLANTA

KĘDZIA OLGA

KIEREPKA ALEKSANDRA

KLAMA PAULINA

KLESZCZ KRZYSZTOF

KORONA JERZY

KORONA  ANNA LUCYNA

KORZENIOWSKI ADAM

KOZŁOWSKI MAREK

KRASIŃSKI TOMASZ

KRAWCZYK HUBERT

 

KRÓLIKOWSKI MARCIN'

KRUSZYNA NATALIA

KRYNICA KAMIL

KRZYŻANIAK ALEKSANDRA

KUCIEL EWA

KULIK IRENA

LECKO MAREK

LEWICKA KLUCZNIK DOMINIKA

ŁAPOT ALEKSANDRA

ŁĄCKA URSZULA

ŁOŃSKA AGATA

MAJEWICZ ROBERT

MAKSIMCZUK CEZARY

MAŁEK DARIUSZ

MARTWICKI KRZYSZTOF

MARZEC AGATA

MICHALSKA JOLANTA

MILLER PAULINA

MROZEK MONIKA

MUTZ STANISŁAW

NAWROCKA ANNA]

NOWAK DAMIAN

NYGA PIOTR

OKONOWICZ HUBERT

OLCZYK JULITA

OLEJNIK DAWID

PABISIAK VIOLETTA

PAŁCZYŃSKI MATEUSZ

PERCZAK PAULINA BASIA

 

POLON ROKSANA

PRZEWOREK DOROTA

ROLL WIKTOR

SALUK ANDŻELIKA

SEKUŁA ALEKSANDRA

SIKORA URSZULA

SKOTNICZNY MARCIN

SOBCZYK ANNA

SOBIERAJ ANNA

SOLBERG EMILIA

SOŁOWIEJ HRYNIEWIECKA DOMINIKA

SOŚ MAŁGORZATA

SOWA ADRIAN

STACHA ZOFIA

STECIUK ANITA

STĘPNIAK MARTA

SYGOWSKA GRAŻYNA

SZTELAK MARCIN

SZYSZKO ADAM

SZYSZKOWSKA NATALIA

TARASEK BEATA

TERLECKA KATARZYNA

WESOŁOWSKA AGATA

WINKLER ANNA

WIŚNIEWSKA ELŻBIETA

WOJCIECHOWSKA PAULINA

ZAREMBA PAWEŁ

ZYCH BARTOSZ

DRODZY POECI,

SZANOWNI WYDAWCY,

przedstawiamy wyniki XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza, na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2017.

 

Spośród 59. nadesłanych do konkursu książek, jury w składzie:

 

prof. dr hab. Piotr Śliwiński

Adam Wiedemann

dr Jakub Kornhauser

 

 

postanowiło przyznać następujące nagrody:

2 miejsce:

Beata Głowacka za tom „ikonostas”   (Norbertinum, Lublin 2017)

Nagroda w wysokości 3000 zł

 

1 miejsce:

Katarzyna Michalczak za tom „Pamięć przyjęć” (Dom Literatury w Łodzi,  Łódź 2017)

Nagroda w wysokości 5000 zł

3 miejsce – ex aequo:

Marcin Mokry za tom „czytanie. Pisma” ( Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2017)

Paweł Krzaczkowski za tom „Wstęgi Mobiusa” (Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum”, Wrocław 2017)

Nagrody w wysokości 1300 zł

 

 

 

Wyróżnienia:

Maciej Topolski  za tom „na koniec idą” (Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2017)

Marcin Niewirowicz za tom „dociekania strefy” (Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2017

Nagrody w wysokości 700 zł

 

 

 

Gratulujemy:)

XII Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca/ 15 kwietnia 2018

 

Jury w składzie:

Adam Wiedemann - przewodniczący

Grażyna Baranowska

Marek Czuku

 

po wysłuchaniu 44 wierszy postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

1 miejsce (równorzędne) - w kwocie po 1000 zł 

Roksana Polon za wiersz WYRAZY BLISKOZNACZNE 

Marta Stępniak za wiersz KRZYK 

 

2 miejsce (równorzędne) - w kwocie po 700 zł każde 

Anna Nawrocka za wiersz MAMA, CZY TEN BÓG NAS ROZUMIE 

Marcin Niewirowicz za wiersz KONTRAST 

 

3 miejsce - w kwocie 400 zł 

KACPER PŁUSA za wiersz AKT. POEMAT (PES)MISTYCZNY 

 

4 równorzędne wyróżnienia w wysokości po 50 ł każde

Remigiusz Czyżewski za wiersz MOJE WESTERPLATTE

Aleksandra Krzyżaniak za wiersz ART.8 ust 1

Aleksandra Łapot za wiersz PRZEJŚCIE

Mateusz Pałczyński za wiersz PO DRUGIEJ STRONIE SAMOTNOŚCI