© 2012

Złoty Środek Poezji

kontakt

Kutnowski Dom Kultury ul. Żółkiewskiego 4  99-302 Kutno

24 254 21 37, zlotysrodek@kdk.net.pl

organizator:

 

 

 

mecenat w latach 2005-2011 i 2013 :

patroni medialni dotychczasowych edycji Festiwalu :

Prezydent

Miasta Kutno

facebook

Stowarzyszenie

Pisarzy Polskich

patronat

honorowy:

Nie miał żadnej gałęzi a śpiewał

Czułem pustkę za całe tysiąclecia

za tych co przede mną i po mnie

o takich ustach mówią gorzkie

 

w pokoju hotelowym jest telewizor

wyłącz fonię poruszają się usta

przesuwają się cienie wymachują rękami

kręcą jakiś film z życia

ciebie to już nie dotyczy

 

ty umarłeś wcześniej za nas

nieznany ty poległy bohaterski

róża niesiona przez obsługę

dalej będzie pachnieć i dalej

 

spotkamy się za milion gestów i poruszeń

coś musi się z nami stać zgorzknieć

miniemy się w hotelu na schodach

i nie będzie miał gałęzi będzie śpiewał

 

słowik w Kutnie.

Rondo

Karol Maliszewski

Poetka Urszula Kozioł była honorowym gościem festiwalu i spotkanie z nią w Kutnowskim Domu Kultury w sobotę 11 czerwca rozpoczęło dwudniowe święto poezji w Kutnie. W niedzielę 12 czerwca – drugiego dnia festiwalu - w Pałacu Saskim, dzięki gościnie Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego, odbyły się spotkania autorskie Karola Maliszewskiego z Nowej Rudy (prowadzone przez Artura Fryza – KDK) i Andrzeja Strąka z Łodzi (wprowadzał Robert Wilczyński – MDK). Wśród poetów, którzy odwiedzili w tych dniach Kutno znaleźli się także laureaci I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Złoty Środek Poezji” na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2004 oraz członkowie jury. Płock reprezentowali Marek Grala i Maciej Woźniak. Wśród gości znalazła się także niezwykle barwna postać polskiej kultury – poeta Aleksander Rozenfeld. Przyjechała również spora grupa twórców i sympatyków poezji związana ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie.

 

Ważnym elementem Festiwalu były spotkania z poezją śpiewaną. Wśród wykonawców koncertujących podczas dwudniowej imprezy znaleźli się: Marzena Korzonek, Marek Gałązka z zespołem, Robert Kasprzycki Band i Czerwony Tulipan. Anna Chodakowska i Adam Ziemiański (gitara) zaprezentowali spektakl wg F. G. Lorki „Zmienność róży”.

 

Poeci i goście Festiwalu spotkali się na kończącej wydarzenie Biesiadzie Poetyckiej w kutnowskiej Restauracji Rozmaryn. Był czas na podsumowania, rozmowy o literaturze i pomysły na przyszłość.

 

Festiwalowi towarzyszył Kiermasz Książki Poetyckiej, na którym można było nabyć po preferencyjnych cenach książki kilkunastu najważniejszych wydawnictw krajowych, łącznie około 200 tytułów. Ukazało się także specjalne wydanie bezpłatnej „Gazety Festiwalowej”, której 10 tys. egz. zostało rozprowadzonych na terenie miasta, regionu i województwa.

 

Największym mecenasem Festiwalu i Konkursu była firma IVAX Polfa Kutno SA, wśród patronów medialnych znalazły się TVP 3 Łódź i Radio Łódź, a partnerem organizatorów była Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

 

Pojawienie się na pierwszym festiwalu gości z całego kraju zdawało się dobrze wróżyć marzeniu organizatorów, aby „Złoty Środek Poezji” w Kutnie stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski.

 

Jedyne miasto w Polsce ze Ścianą Poetów

 

W niedzielę 12 czerwca 2005 o godz. 16.00 odsłonięto w Kutnie Ścianę Poetów. Odtąd co roku podczas Festiwalu "Złoty Środek Poezji" ma być odsłaniane kolejne plastyczne utrwalenie wiersza na murze przy ul. Poniatowskiego (mur starego więzienia). Wiersz, który został utrwalony w tym roku, jest nieprzypadkowy. Zgodnie z założeniem organizatora festiwalu (Kutnowski Dom Kultury) i organizatora konkursu (ŚSSK ŚRODEK) jest to tekst pochodzący z książki uznanej przez jury za najlepszy poetycki debiut roku. Pierwszym utworem utrwalonym na Ścianie Poetów w ramach muralu Tomasza Czyżewskiego jest tekst pt. „Ziółko Anielskie” autorstwa Wojciecha Giedrysa, poety z Torunia.

 

Nowy wiersz o Kutnie

 

Do plonów I Festiwalu "Złoty Środek Poezji" Kutno 2005 zaliczyć można wiersz, który napisał Karol Maliszewski, poeta, prozaik i krytyk literacki związany z wrocławską "Odrą" w kutnowskim Hotelu Rondo w nocy z 11 na 12 czerwca br. Karol Maliszewski był członkiem jury I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Złoty Środek Poezji" w Kutnie - na najlepszy poetycki debiu książkowy roku 2004. Podczas festiwalu prowadził w Kutnowskim Domu Kultury spotkanie z poetką Urszulą Kozioł oraz miał własne spotkanie autorskie w Pałacu Saskim. Poniżej publikujemy w całości wiersz Karola Maliszewskiego.

 

 

 

 

 

 

 

I Festiwal „Złoty Środek Poezji” Kutno 2005

11 - 12 czerwca 2005